Τρίτη, 24 Μαΐου 2022 09:05

Καλοκαιρινό πρόγραμμα βιολογίας CGS LIFE SCIENCES ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ | Για μαθητές Γ’ Γυμνασίου, Λυκείου & IB Diploma Programme

20-25 Ιουνίου

LIFE SCIENCES

ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Γ’ Γυμνασίου,  Λυκείου & IB Diploma Programme

Οι βιοεπιστήμες (life sciences) περιλαμβάνουν όλους εκείνους τους επιστημονικούς κλάδους που μελετούν τους ζωντανούς οργανισμούς – μικρόβια, φυτά, ζώα και ανθρώπους- με όλους τους δυνατούς τρόπους. Μετά την ανακάλυψη του ρόλου του DNA, στα μέσα του προηγούμενου αιώνα, οι βιολογικές μας γνώσεις μας έχουν παρουσιάσει μία εντυπωσιακή αύξηση, απορροφώντας πάνω από το 60% των κονδυλίων για επιστημονική έρευνα παγκοσμίως.

Αντίστοιχα ραγδαία αυξανόμενες είναι οι θέσεις εργασίας στον ευρύτερο χώρο των βιολογικών επιστημών, ξεκινώντας από τη βασική έρευνα και φθάνοντας σε επαγγελματικούς χώρους όπως η φαρμακοβιομηχανία, η ιατρική, η βιομηχανία τροφίμων, η αειφόρος γεωργική παραγωγή και η διαχείριση φυσικών οικοσυστημάτων.

Η γοητεία της βιολογίας έγκειται στο ότι μας ανοίγει ένα παράθυρο γνώσης από το οποίο μπορούμε όχι μόνο να εμβαθύνουμε στη λεπτομερή γνώση κάθε ζωντανού οργανισμού, κάθε κυττάρου και κάθε επιμέρους λειτουργίας του, αλλά και να ατενίσουμε την διασύνδεση όλων των μορφών ζωής στον πλανήτη.

Τo καλοκαιρινό, εκπαιδευτικό πρόγραμμα LIFE SCIENCES: ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ στοχεύει στο να μυήσει τους μαθητές σε αυτήν ακριβώς τη γοητεία των βιοεπιστημών.

Και αυτό θα το επιτύχει, μέσα από πολλές διαδραστικές εκπαιδευτικές εμπειρίες αλλά και μέσα από τις ομιλίες καταξιωμένων επιστημόνων από όλο το φάσμα των κλάδων των επιστημών ζωής.

Σε ποιους απευθύνεται

Το προγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Γ' Γυμνασίου, Α', Β' & Γ' Λυκείου και IB Diploma Programme.

Χώρος διεξαγωγής

Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών ΙΙΒΕΑΑ,

Σωρανού του Εφεσίου, Αθήνα 11527 (περιοχή του Παπάγου).

Συνεργαζόμενοι Φορείς

ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ, ΕΚΠΑ

ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ, ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, ΕΚΠΑ

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΙΔΡΥΜΑ ΙΑΤΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΙΙΒΕΑ)

ΕΘΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΡΕΥΝΩΝ (ΕΙΕ)

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΦΛΕΜΙΝΓ»

EUROPEAN MOLECULAR BIOLOGY LABORATORIES (EMBL)

GENEKOR ΙΑΤΡΙΚΗ Α.Ε.

THERAPTEN BIOSCIENCES INC.

MIROCULUS

RESQ BIOTECH

ΔΟΜΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Το πρόγραμμα διακρίνεται σε δύο ζώνες και περιλαμβάνει τα εξής:

ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ | 9.15 - 12.30

Τρεις ομιλίες από καταξιωμένους επιστήμονες.

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΖΩΝΗ | 13.15 – 15.00

Διαδραστικές εκπαιδευτικές εμπειρίες

Α. Μελέτη της εξέλιξης του ανθρώπινου μικροβιώματος με εργαλεία βιοπληροφορικής

Β. Σταθμοί επίδειξης εργαστηριακής έρευνας