Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2016 09:11

Πλαστογραφίες και Συκοφάντες, καθ’ έξιν

Αθήνα, 24 Μαρτίου 2016

«Πλαστογραφίες και Συκοφάντες, καθ’ έξιν »

Για μια ακόμη φορά (τρίτη συνεχόμενη σε δύο εβδομάδες), η ομάδα που διαφεντεύει την ΟΙΕΛΕ, εξασκείται στη γνωστή σκοτεινή της τακτική. Με όχημα, για μια ακόμη φορά, μια «μυστική» πληροφορία την οποία κρατά για τον εαυτό της, αντικαθιστά το θύμα στο ρόλο του θύτη και κατόπιν, ως «αδέκαστος» κριτής, το δικάζει για την πράξη, που τελέστηκε εις βάρος  του.

Η «δράκα» λοιπόν αυτή, φαίνεται πως πήρε οριστικά διαζύγιο από το «Ε» (εκπαιδευτικοί) της ΟΙΕΛΕ και το μόνο που πλέον διδάσκει είναι τη συκοφαντία ως μόνιμο μέσο προπαγάνδας. Πλέον, η ΟΙΕΛΕ, όταν δεν πλαστογραφεί η ίδια στοιχεία, δεν διστάζει να τα επικαλείται!

Κάθε δημόσια υπηρεσία που επιθυμεί να κάνει έλεγχο τίτλων σπουδών (συνήθως προς το σκοπό της πρόσληψης ή αναβάθμισης του φέροντος στον κρατικό τομέα), στέλνει το απολυτήριο στο ιδιωτικό σχολείο από το οποίο εκδόθηκε προκειμένου αυτό να προβεί στη σχετική διασταύρωση με το Βιβλίο Μητρώου του. Το σχολείο στη συνέχεια βεβαιώνει πράγματι ότι ο τίτλος εκδόθηκε από αυτό και αφορά το πρόσωπο που τον «κομίζει». Διαφορετικά, ειδοποιεί την υπηρεσία προκειμένου να στείλει τον «ενδιαφερόμενο» στον κ. εισαγγελέα  για πλαστογραφία.

Η ανεύρεση πλαστογραφημένων τίτλων, είναι επομένως επιτυχία αυτού που έκανε τον έλεγχο, συνήθως του ίδιου του σχολείου, δηλαδή, της υπηρεσίας που έθεσε την ερώτηση και, βεβαίως, του τέως Υπουργού Εσωτερικών κ. Κυριάκου Μητσοτάκη που, παρά τις λυσσαλέες αντιδράσεις ορισμένων, επί Υπουργείας του ξεκίνησε τη διενέργεια των ελέγχων.

Θύμα όμως της πλαστογραφίας είναι πρωτίστως το ίδιο το σχολείο, του οποίου ο τίτλος παραχαράχτηκε (δια κατάρτισης ή νόθευσης υπάρχοντος τίτλου).

Μετά από επικοινωνία του ΣΙΕΙΕ με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, σχετικά με το θέμα της δήθεν ανεύρεσης πλαστών τίτλων σε σχολείο του Πειραιά, μας ξεκαθαρίστηκε ότι πρόκειται για παραχαραγμένους τίτλους, ότι το Βιβλίο Μητρώου του σχολείου ήταν αυτό που βοήθησε να γίνει η διασταύρωση, και ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι ευθύνη του σχολείου η νόθευση τίτλων που γίνεται από τρίτους.

Τα ιδιωτικά σχολεία είναι πάντα στη διάθεση των υπηρεσιών για να συμμετάσχουν και να βοηθήσουν στην ανεύρεση πλαστών τίτλων ώστε, επιτέλους, να βρεθούν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι με πλαστά απολυτήρια.

Παρόλα αυτά, οι επαγγελματίες συκοφάντες της ΟΙΕΛΕ, δεν διαστρεβλώνουν απλώς (έστω και χονδροειδώς) το αποτέλεσμα του ελέγχου, αλλά πλέον, χρησιμοποιούν το ίδιο το  κατασκευασμένο γεγονός, εις βάρος του θύματος και εν συνεχεία εις βάρος όλης της κοινωνίας, η οποία υποχρεώνεται να  λειτουργεί ή στην καλύτερη περίπτωση να τους ανέχεται.

Ελαφρυντικά πλέον δεν υπάρχουν, διότι οι σκοποί είναι ομολογημένοι. Για την ΟΙΕΛΕ, ο νυν Υπουργός πρέπει να εξαναγκασθεί να υποκύψει στην όζουσα μεθόδευση και να βαδίσει προς τα εκεί που επιλέγουν εκείνοι και προς το σκοπό αυτό συγχωρεί στον εαυτό της κάθε επιλήψιμο μέσο.

Ωστόσο πολύ σύντομα, στα ραντεβού της με τη Δικαιοσύνη,  η γνωστή συντεχνιακή ομάδα θα διαπιστώσει πως, έχοντας κατέλθει και τα τελευταία σκαλοπάτια της ανυποληψίας, έχει βρεθεί πλέον στη θέση του αυτουργού. Και ότι η θέση  αυτή, δεν ανταλλάσσεται τόσο εύκολα με τη θέση του θύματος, όταν είσαι ο ίδιος αυτουργός εις βάρος του.

Το Διοικητικό Συμβούλιο

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2016 09:57