Δευτέρα, 09 Νοεμβρίου 2015 18:09

Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΩΣ ΦΟΡΕΩΝ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ

Αθήνα 9 Νοεμβρίου 2015

Τον τελευταίο καιρό ο δημόσιος διάλογος έχει αναδείξει το ρόλο των ιδιωτικών σχολείων ως φορέων της αριστείας που τόσο χρειάζεται η χώρα μας, ενώ διεθνείς μελέτες και αποτελέσματα διαγωνισμών (PISA, Educationataglanceκ.λπ.) το επιβεβαιώνουν. Απέναντι  σε ισοπεδωτικές λογικές και στο διχαστικό λόγο, γίνεται ένας μεγάλος αγώνας από μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς και τα ίδια τα ιδιωτικά σχολεία, ώστε να διατηρηθεί η δυνατότητα πρόσβασης της μέσης ελληνικής οικογένειας στην ποιοτική ιδιωτική εκπαίδευση.

Η πανθομολογούμενη επιτυχία, όμως, των ιδιωτικών σχολείων δεν οφείλεται μόνο στα μελετημένα προγράμματα και στις καινοτόμες ιδέες που εφαρμόζουν. Οφείλεται και στην ποιότητα και το επίπεδο των εκπαιδευτικών τους, που ενισχύεται από τα συστήματα επιλογής, κατάρτισης και αξιολόγησης, τα οποία διαθέτει κάθε σχολείο. Είναι όχι μόνο θεμιτό αλλά και ενθαρρυντικό, σε τέτοιες δύσκολες εποχές τα σχολεία να επενδύουν σε εσωτερικές διαδικασίες που συνεχώς ανεβάζουν το επίπεδο μέσω του υγιούς ανταγωνισμού. Άλλωστε, από τις διαδικασίες αυτές, τελικά ωφελημένοι είναι οι μαθητές – που αποτελεί, άλλωστε, επιδίωξη όλων των φορέων της ιδιωτικής εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο αυτό προκαλεί έκπληξη και απορία το γεγονός ότι η ηγεσία της ΟΙΕΛΕ αγανακτεί και «καταγγέλλει» ιδιωτικό σχολείο που εφαρμόζει σύστημα εσωτερικής αξιολόγησης των εκπαιδευτικών του. Την ίδια έκπληξη και απορία προκαλεί και η σπουδή του αρμόδιου Τμήματος του Υπουργείου Παιδείας να συμμορφωθεί στις υποδείξεις της.

Μακάρι και η κρατική εκπαίδευση, η οποία διαθέτει και αυτή εξαιρετικούς εκπαιδευτικούς λειτουργούς, να εφαρμόσει τις δικές της ανάλογες πρακτικές αξιολόγησης.

ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ  ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 30 Δεκεμβρίου 2015 12:02